

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 410 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 20 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 20 A |
| Reverse Current | 50 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Schottky Diodes |
| Reverse Voltage | 30 V |
Stock: 1873
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12672
Ext.Price$0.12672
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12672 | $0.12672 |
| 10 | $0.11620 | $1.16200 |
| 50 | $0.10656 | $5.32800 |
| 100 | $0.09789 | $9.78900 |
| 500 | $0.08992 | $44.96000 |
| 1000 | $0.08312 | $83.12000 |
| 3000 | $0.07683 | $230.49000 |
| 5000 | $0.07379 | $368.95000 |
